HİZMETLERİMİZ

Yurtdışında Tescil

Patent

Türkiye'de patent veya faydalı model başvurusu yapan bir kişi, eğer yurtdışında koruma istiyorsa bunu başvuru tarihinden itibaren en geç 12 ay içerisinde hayata geçirmelidir. Aksi takdirde yurtdışında koruma şansı kaybedilmektedir ki bu birçok firma için ciddi bir handikaptır.

Bu ön bilgi ışığında, aşağıda yurtdışına patent başvurusunda kullanılacak yöntemler ve sistemler açıklanmıştır.

 

Ülkesel Başvurusu

Klasik Patent Başvurusu: Bu sistemde, buluş sahibi istediği ülkelere tek tek gidip patent başvurusu yapar ve tüm patent süreci (araştırma ve inceleme işlemleri) her ülkede ayrı ayrı devam eder. Böyle bir başvuru şekli, korunma talep edilen ülke sayısı 3'ten azsa tercih edilmelidir. Aksi takdirde masraflar çok fazla olacak ve başvuruların takibi çok zorlaşacaktır.

 

Dünya Çapında Başvuru

Patent İşbirliği Anlaşması (PCT): En çok tercih edilen patent sistemi olan PCT şu an için 120'den fazla ülkenin üye olduğu bir uluslararası patent anlaşmasıdır. PCT sistemi uluslar arası ve ulusal faz olmak üzere iki ana aşamadan oluşmaktadır. Uluslararası aşamada başvuruların bir çoğu konusunda dünyada en prestijli kuruluşlardan biri olan Avrupa Patent Ofisi'nde (EPO) araştırılır ve incelenir ve buluşu patentlenebilirlik kriterleri açısından değerlendiren bir rapor elde edilir.

Bu raporu alan başvuru sahibi, seçtiği PCT'ye üye ülkelere tek tek başvurur ve ulusal fazı başlatır. PCT başvurusunun iki büyük avantajı bulunmaktadır. Birincisi patent başvurusunun tek bir otoritece incelenmesi sayesinde masrafların büyük oranda düşmesi, ikincisi ise ulusal faza geçiş yaklaşık 30 ay içersinde gerçekleştiğinden buluş sahiplerine buluşlarını değerlendirmek ve geliştirmek için bu 30 aylık süreyi tanımasıdır. PCT başvurusu eğer patent başvurusu yapılmak istenen ülke sayısı 5'ten fazlaysa tercih edilmelidir.

 

Bölgesel Başvuru

Bu iki ana sisteme ilave olarak dünyanın çeşitli bölgelerinde patent işlemlerini kolaylaştırmak bölgesel patent sistemleri oluşturulmuştur. Hem klasik hem de PCT başvurularındaki ulusal faza geçiş durumlarında bu bölgesel sistemler patent sürecini daha pratik hale getirmektedir.

 

Avrupa Patent Anlaşması (EPC)

En kapsamlı ve yerleşik bölgesel patent sistemi olan ve 2001 Kasım'ında Türkiye'nin de katılmasıyla üye sayısını 20'ye çıkaran Avrupa Patent Anlaşması'nda amaç üye ülkelerden herhangi birinde yapılan başvuruyla tüm üye ülkelerde koruma elde edilebilmesidir. Bunun PCT'den en belirgin farkı, Avrupa Patenti'nin sadece Avrupa'daki ülkelerde patent hakkı sağlaması sürecinin ve direk olarak patent vermeye dayalı bir süreç olmasıdır. Bu sistemde başvurular Avrupa Patent Ofisi'nce araştırılır, incelenir ve belgeye bağlanır. Tüm sürecin bitiminde başvuru sahibinin yapması gereken, patent belgesini alıp üye ülkelerde onaylatması olacaktır. PCT başvuruları da ulusal aşamaya geçmeden önce Avrupa'da koruma elde etmek Avrupa Patenti başvurusuna çevrilebilmektedir. Bu işlem sayesinde PCT'nin Avrupa ayağındaki patent alım süreci çok daha pratik hale gelmektedir.

 

Avrasya Patenti

Ermenistan, Azerbaycan, Belarus, Kırgızistan, Kazakistan, Moldova, Rusya, Tacikistan, Türkmenistan'ın üye olduğu bu sistemde Türkiye üye olmamakla beraber Türk firmaları da bu sistemden yararlanabilmektedir. Bir Avrasya patent başvurusu ile 9 Avrasya ülkesinde koruma alınabilir.

 

Afrika Ülkelerinde Patent Başvurusu

Afrika'da da tek bir başvuruyla bir çok Afrika ülkesinde patent hakkı sağlamaya yönelik her biri Afrika'nın farklı bölgelerini kapsayan uluslararası iki resmi otorite bulunmaktadır. Bunlardan birincisi Kamerun, Kongo, Merkez Afrika Cumhuriyeti, Çad, Gine, Moritanya, Mali, Moritanya, Nijerya, Senegal gibi ülkelerin üye olduğu OAPI (Afrika Sinai Mülkiyet Organizasyonu) diğeri ise Mozambik, Somali, Sudan, Uganda, Tanzanya, Zambiya, Kenya, Zimbabwe gibi ülkelerin üye olduğu ARIPO (Afrika Bölgesel Sinai Mülkiyet Organizasyonu)'dur. Bu sistemlere aynı Avrupa Patentinde olduğu gibi PCT'den de geçiş yapmak mümkün olmakta ve hatta bazı Afrika ülkelerinde bu zorunlu tutulmaktadır.

 

Arap Ülkelerinde Patent Başvurusu

Katar, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan gibi ülkelerin üye olduğu Körfez İşbirliği Konseyi (GCC) adlı bir kuruluş bu ülkelerdeki patent verme işlemlerini gerçekleştirmektedir.

Sonuç olarak, yurtdışında patent başvurusu yapılmak istendiğinde gereksiz zaman ve para kaybını ve hatta patent hakkının zarara uğramasını engellemek için gidilecek rotanın çok iyi belirlenmesi ve zorlu bir süreç olan patent sürecinde başvuru sahiplerini nelerin beklediğinin önceden bilinmesi gerekmektedir. Bunun için ülkemizdeki patent konusunda uzman patent vekillerine ve/veya firmalarına danışılması son derece akılcı bir yaklaşım olacaktır.

 

 

 

Bizi Tanıyın Neden Bilen Patent? Hakkımızda Yöneticilerimiz Müvekkil Yorumları Ekibimiz TV Programları Basında Biz Reklamlarımız Haberler Duyurular
Müşteri Hizmetleri Teklif iste Araştırma Teklif Formu Öneri / Şikayet Formu Sıkça Sorulan Sorular
Hizmetler Marka Patent Endüstriyel Tasarım Yurtdışında TescilHukukİzlemeGenel DanışmanlıkTelif HaklarıBarkod TesciliDevlet DestekleriÜcretsiz AraştırmaMüşteri Hizmetleri
Birlikte Çalışalım Çözüm Ortakları Çözüm Ortaklığı Formu İnsan Kaynakları Politikası İş Başvuru Formu Bilgi HavuzuReferanslarİletişim
E-Bülten
e-posta ile guncel kalmak icin listemize katılın
http://www.facebook.com/bilenpatent http://twitter.com/bilenpatent
http://plus.google.com/104960155370687868011/posts http://www.linkedin.com/in/bilenpatent
  Adres : Hüdavendigar Mh. Bent Cd. No. 163/B Osmangazi - Bursa / Türkiye
Tel : +90 (224) 239 30 50 | Faks : +90 (224) 239 30 81 | E-Posta : bilgi@bilenpatent.com.tr
Bu sitede kullanılan tüm içerik Bilen Patent'e aittir. İzinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz.
Tüm hakları saklıdır © BilenPatent 2014
Adres : 29 Ekim Cad. Vizyon Park Plaza 5 Kat: 4 D:50 Yenibosna, Bahçelievler / İstanbul
Tel : +90 (212) 603 20 02 | Faks : +90 (212) 603 20 92 | E-Posta : bilgi@bilenpatent.com.tr