HİZMETLERİMİZ

Yurtdışında Tescil

Marka

Özellikle kendi markalarıyla ihracat yapan veya yapmayı planlayan işletmelerin muhakkak ihracat yapacakları ülkelerde markalarını tescil ettirmeleri gerekmektedir.

Aksi durumda, markanız her an o ülkede başkası tarafından tescil edilebilir ve bunun sonuçları markanızın başkası tarafından tescil edildiği ülkelere ihracat yapmanızın engellenmesine kadar gitmektedir. Günümüzde ne yazık ki ihmali nedeniyle bu duruma düşmüş ve tescili alan kişilere ciddi meblağlar ödemek zorunda kalmış yüzlerce firma bulunmaktadır.

Yurtdışında marka tescil başvurusu yapmak isteyenler için, klasik başvuru (tek tek istenen ülkelere başvuru) ve toplu tescil sistemleri üzerinden başvuru yapılması olmak üzere iki ana seçenek mevcuttur.

Eğer ülke sayısı 3'ten az ise ve ileride diğer ülkelerde markanın kullanılması kesin olarak düşünülmüyorsa, klasik başvuru tercih edilebilir. Ancak, eğer ülke sayısı fazla ise, bu durumda toplu marka tescil sistemlerini kullanarak başvuru yapılması çok daha avantajlıdır. Zira bu sayede maliyetler düşmekte, süreçler kolaylaşmakta ve çok geniş bir coğrafi arenada esnek bir koruma imkânı elde edilmektedir.

Bu ön bilgi ışığında, aşağıda yurtdışına markanızı korumanızı sağlayacak yöntemler ve sistemler açıklanmıştır.

 

Klasik Marka Başvurusu

Eğer tercihen 3'ten az sayıda ülkede tescil alınması düşünülüyorsa ve yakın gelecekte bu kapsamı genişletme imkanı çok düşükse, ilgili ülkelere tek tek başvuru yapmak daha düşük maliyetli bir çözüm olabilmektedir. Tabi ki, süreç ve maliyetler tescil alınacak ülkeye göre büyük farklılıklar gösterebilmektedir.

Bilen Patent olarak bize böyle talepler geldiğinde, öncelikle ilgili ülkedeki partnerimizle irtibata geçip olası maliyetleri ve yapılması gerekenleri tespit ederek müvekkilimizin onayına sunmaktayız. Onay verilmesi durumunda da en kısa sürede başvuru yapılmakta ve tüm aşamalarda başvuru sahipleri haberdar edilmektedir.

 

Topluluk Markası (CTM–Community Trademark)
Genel Bilgi

Avrupa Birliği'nin tüm Avrupa Pazarı üzerindeki harmonizasyon çalışmaları kapsamında Nisan 1996 tarihinde yürürlüğe giren Topluluk markası, bir tek marka başvurusuyla tüm Avrupa Topluluğu ülkelerinde markanın tescil edilmesini sağlayan bir sistemdir. Türkiye'nin Paris Sözleşmesine ve Dünya Ticaret Örgütünü kuran Anlaşmaya taraf olması sayesinde, Türk vatandaşları da bu haktan yararlanmaktadır.

Topluluk markası ile markanın tescil edileceği ülkeler şunlardır: Avusturya, İngiltere, Danimarka, Almanya, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, İrlanda, İtalya, Belçika, Lüxemburg, Hollanda, Portekiz, İspanya, İsveç, Kıbrıs Rum Kesimi, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Malta, Polonya, Slovakya, Slovenya'da koruma talep edilebilmektedir.

Topluluk Markası yoluyla tescil Türkiye'nin Madrid Protokolü'ne üye olmasından önce tercih edilen bir metottu. 1999'un başında Türkiye'nin Madrid Protokolü'ne olmasından sonra ise Topluluk Markası sık olarak tercih edilir bir sistem olmaktan çıkmıştır.

Ancak, eğer markanızı sadece Avrupa kapsamında etkin olarak kullanmak istiyorsanız ve markanızın karakteri gerçekten Avrupa'da tescil edilebilecek bir ifadeyse CTM başvurusu sizin için son derece uygun olacaktır. Tavsiyemiz, tatsız sürprizlerle karşılaşmamak ve harcamaların boşa gitmemesi için, CTM öncesi Avrupa'da sağlıklı bir marka ön araştırması yaptırmanızdır.

 

Tescil Süresi

İspanya - Alicante'deki Merkez Ofis öncelikle müracaatı şekli olarak incelemekte ve bir eksiklik bulamazsa üye ülkelere müracaatı yapılan markanın tescil edilebilirliğini araştırması için dosyanın bir nüshasını göndermektedir. Müracaatı alan tüm üye ülkeler kendi hukuki içtihatlarına göre markanın tescil olup olamayacağını incelemekte ve nihai görüşlerini Merkez Ofis'e bildirmektedir.

Raporu alan Merkez Ofis ulaşan marka raporlarını hiçbir ilave yorum eklemeden başvuru sahibin çalıştığı vekil firmaya göndermekte ve akabinde 3 aylık bir süre boyunca başvuruyu ilana açmaktadır. Bu ilan süreci boyunca menfaati olan üçüncü kişiler başvuruya itiraz edebilmektedir. Herhangi bir itiraz gelmemesi durumunda da tescil belgesi düzenlenmektedir.

 

Artıları/Eksileri

Sistemin en büyük avantajı tek bir başvuruyla ve son derece kolaylaştırılmış prosedürlerle tüm Avrupa Ülkelerinde koruma elde edilmesidir. Diğer bir önemli artısı ise CTM yoluyla tescil edilen markaların tüm hukuki işlemlerinin tek bir merkezde (OHIM) gerçekleştirilmesi, bir ülkede alınan kararın Topluluğa diğer tüm ülkelerde de geçerli olmasıdır.

Buna paralel olarak, CTM yoluyla tescil edilmiş bir marka eğer bir ülkede kullanılıyorsa Topluluğa üye tüm diğer ülkelerde de kullanılıyor olarak kabul edilmekte ve markanın 10 yıllık koruma süresi sona erdiğinde, tüm üye ülkelerde tek bir taleple ve düşük maliyetlerle yenileme işlemi yapılabilmektedir.

Sistemin en büyük dezavantajı ise marka başvurusunun bir ülkede bile reddedilmesi durumunda tüm ülkelerde reddedilmiş sayılmasıdır.

 

Madrid Protokolü Kapsamında Başvuru
Genel Bilgi

Dünyada, şu an için 66 ülkenin taraf olduğu (ülke listesi için tıklayınız) ve işlemleri WIPO (Dünya Sınai Mülkiyet Organizasyonu) tarafından yürütülen Madrid Protokolü sayesinde geniş bir coğrafi bölgede nispeten daha düşük maliyetlerle ve daha basitleştirilmiş bir süreçle marka tescili yapılabilmektedir.

Türkiye bu anlaşmaya Ocak 1999 tarihinden beri taraftır ve bu sayede Türk vatandaşları da bu anlaşmanın sağladığı büyük kolaylıklardan faydalanmaktadır.

Kapsamının geniş olması ve sağladığı esneklikler nedeniyle, yurtdışına başvurular ülkemizde en çok Madrid Protokolü kapsamında yapılmaktadır.

 

Tescil Süresi

Bahsedildiği üzere, Madrid Protokolü çerçevesindeki başvurular Türk Patent Enstitüsü'ne yapılabilmektedir. Buna göre, TPE tüm Madrid başvurularını şekli bir incelemeye tabi tutmakta, uygun gördüklerini WIPO'ya gönderilmektedir.

WIPO da tekrar dosyayı şekli açıdan aşağıdaki kriterleri dikkate alarak incelemektedir.

  • Mal ve hizmetlerin Nice sınıflandırması uygunluğu.
  • Ücretler
  • Belirlenen ülkeler
  • Başvurma yetkisi
  • Formun eksiksiz doldurulup doldurulmadığı

Şekilsel olarak bir eksikliği olmayan başvurular seçilen ülkelerin ofislerine gönderilmek ve her ülkenin resmi ofisi markayı kendi kanunundaki kriterlere göre bir incelemeye tabi tutmaktadır. Protokol kapsamında, her ülke bu incelemeyi en geç 18 ay içerisinde tamamlamak zorundadır.

 

Artıları/Eksileri

Sistemin en büyük artısı mümkün olduğunca kolaylaştırılmış süreçlerle, tek başvuru ile çok geniş bir coğrafyadaki ülkelerde koruma elde etme imkanı vermesidir. Ayrıca yenileme ve uluslar arası tescile ilişkin her nevi değişiklik talepleri de bu sistemde basit bir prosedürle yapılabilmektedir.

Buna ilave olarak, sistem üye ülkelerin başta tümünü seçip ileriki aşamalarda duruma göre sadece istenilenlerle devam etmeye imkan vermekte ve de seçilen ülkelerden birinden gelen ret kararının diğer ülkeleri etkilememektedir.

Madrid Protokolü'nde eksi olarak belirtilebilecek ön önemli konu tüm başvuruların orijin ülkedeki başvuruya bağlı olmasıdır. Örneğin Türkiye'deki başvuru üzerinden 25 ülkede tescil almış bir firmanın Türkiye'deki markası bir şekilde 5 sene içerisinde iptal olursa, 25 ülkedeki başvurular da düşmektedir.

 

 

Bizi Tanıyın Neden Bilen Patent? Hakkımızda Yöneticilerimiz Müvekkil Yorumları Ekibimiz TV Programları Basında Biz Reklamlarımız Haberler Duyurular
Müşteri Hizmetleri Teklif iste Araştırma Teklif Formu Öneri / Şikayet Formu Sıkça Sorulan Sorular
Hizmetler Marka Patent Endüstriyel Tasarım Yurtdışında TescilHukukİzlemeGenel DanışmanlıkTelif HaklarıBarkod TesciliDevlet DestekleriÜcretsiz AraştırmaMüşteri Hizmetleri
Birlikte Çalışalım Çözüm Ortakları Çözüm Ortaklığı Formu İnsan Kaynakları Politikası İş Başvuru Formu Bilgi HavuzuReferanslarİletişim
E-Bülten
e-posta ile guncel kalmak icin listemize katılın
http://www.facebook.com/bilenpatent http://twitter.com/bilenpatent
http://plus.google.com/104960155370687868011/posts http://www.linkedin.com/in/bilenpatent
  Adres : Hüdavendigar Mh. Bent Cd. No. 163/B Osmangazi - Bursa / Türkiye
Tel : +90 (224) 239 30 50 | Faks : +90 (224) 239 30 81 | E-Posta : bilgi@bilenpatent.com.tr
Bu sitede kullanılan tüm içerik Bilen Patent'e aittir. İzinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz.
Tüm hakları saklıdır © BilenPatent 2014
Adres : 29 Ekim Cad. Vizyon Park Plaza 5 Kat: 4 D:50 Yenibosna, Bahçelievler / İstanbul
Tel : +90 (212) 603 20 02 | Faks : +90 (212) 603 20 92 | E-Posta : bilgi@bilenpatent.com.tr