HİZMETLERİMİZ

Hukuk

Fikri Sinai Mülkiyet Hukuku

Genel Bilgiler

Marka, endüstriyel tasarım, patent ve faydalı model belgeleri sizin hem saldırı hem de savunma aracınızdır. Ancak bu aracı kullanabilmenin yegane yolu hukuktur ve bir vekil firmanın gerçek uzmanlığının ortaya çıktığı nokta da hukuki işlemlerdir.

Bilen Patent'in ilgili mevzuata hakim patent ve marka vekili avukatları ile müvekkillerinin konuyla ilgili her türlü hukuki ihtiyacına etkin şekilde cevap verebilmektedir. Kurduğumuz yapıda, mühendis kökenli patent vekillerimiz ve işin mutfağında olan marka vekillerimiz avukatlarımızla koordineli çalışmakta, bu sayede hukuki sürecin son derece sağlıklı işlemesi mümkün olmaktadır.

İlave olarak, Bilen Patent hukuk ekibinin ana prensibi müvekkillerine olabilecek en kısa süreli, en belirgin ve en düşük maliyetli çözümü sunabilmektir. Dolayısıyla, olası bir ihtilafta ilk değerlendirdiğimiz olasılık herhangi bir hukuki sürece girmeden bir sonuç alınıp alınamayacağıdır.

Yukarıda anlatılanlara ilave olarak, şu anda firmaların yaşadığı en büyük sıkıntı, ihtiyaç olduğunda çalıştığı vekil firmanın hukuki kadrosundan gerekli ilgi ve alakayı görememektir. Bir diğer önemli konuda, şu anda birçok vekil firmanın aynı sektördeki ve hatta birbirine rakip olan birçok firmanın vekilliğini yapmasıdır ki bu olası bir hukuki ihtilafta çok ciddi sıkıntılara ve açmazlara yol açmaktadır.

Biz bu konuya kesin bir çözüm olarak, müvekkillerimizle bir genel danışmanlık anlaşması imzalıyoruz ve bu anlaşma kapsamında onların rakipleri olan firmalarla kesinlikle çalışmıyoruz. Ayrıca, genel danışmanlık anlaşması kapsamında avukatlarımız firmayla entegre bir hale geldiğinden, ihtiyaç duyulduğunda ulaşılamama sorununun da tamamen ortadan kalkmasını sağlamaktayız.

 

Tavsiyeler

 • Sınai Mülkiyet Hakları'nın çerçevesinin çizildiği marka, patent ve endüstriyel tasarımlara ilişkin kanun hükmünde kararnameler, hak sahiplerine karşı tarafı ticaretten men etme, ağır para cezasına maruz bırakma ve hatta hapse attırma gibi çok ciddi yaptırım hakları vermektedir. Dolayısıyla, bu konular ve olası riskler hakkında mutlaka en azından temel seviye bilgi sahibi olun. İmkanı varsa, tüm ihtilaflarınızı hukuki sürece girmeden, uzlaşma yoluyla çözmeye çalışın ve gerekli olmayan durumlarda bile sizi hukuki süreçlere sokmaya çalışan danışmanlarla da çalışmayın!
 • Şu anda Türkiye'de yeni olmayan ürünlere alınan çok sayıda belge bulunduğundan, tasarım veya patent/faydalı model belgeleriyle ilgili size gelen her ihtarı ciddiye alıp üretiminizi durdurmayın. Öncelikle muhakkak bu konuda tecrübeli bir patent vekiliyle irtibata geçip durum değerlendirmesi yapın ve onun çizeceği rota ışığında hareket edin.
 • Elinizdeki belgeye güvenerek hemen yaptırım yoluna gitmeyin. Zira, Türkiye'de özellikle tasarım ve faydalı model belgeleri itiraz gelmemesi durumunda, dosya üzerinde bir yenilik araştırması yapılmadan belgelendirilmektedir. Bunun anlamı belki de aldığınız belge yenilik kriterini karşılamamaktadır ve bu durumda da başlatacağınız her hukuki aksiyon size ciddi tazminatlar ve hatta hapis cezalarına varan yaptırımlar olarak geri dönebilir. Bilen Patent'te, bu durumun önüne geçmek amacıyla, dava öncesi bir yenilik araştırması yapılmakta ve belgenin altının ne derece dolu olup olmadığı tespit edildikten sonra hukuki aksiyon başlatılmaktadır.

İlgiliHizmetlerimiz

 • İhtar çekme, ihtara cevap verme
 • Tecavüz tespiti
 • Ceza ve hukuk davaları
 • Marka, patent ve tasarım itirazları
 • Savunma dilekçelerinin hazırlaması
 • Görüş bildirme (Bilirkişilik)
 • Lisans anlaşmaları
 • Fikri ve Sınai Mulkiyet hukuk danışmanlığı
 • Hükümsüzlük (Çürütme) davaları (Marka, Patent, Tasarım)
 • Hükümsüzlük davalarına karşı savunma (Marka, Patent, Tasarım)

 

 

 

 

Bizi Tanıyın Neden Bilen Patent? Hakkımızda Yöneticilerimiz Müvekkil Yorumları Ekibimiz TV Programları Basında Biz Reklamlarımız Haberler Duyurular
Müşteri Hizmetleri Teklif iste Araştırma Teklif Formu Öneri / Şikayet Formu Sıkça Sorulan Sorular
Hizmetler Marka Patent Endüstriyel Tasarım Yurtdışında TescilHukukİzlemeGenel DanışmanlıkTelif HaklarıBarkod TesciliDevlet DestekleriÜcretsiz AraştırmaMüşteri Hizmetleri
Birlikte Çalışalım Çözüm Ortakları Çözüm Ortaklığı Formu İnsan Kaynakları Politikası İş Başvuru Formu Bilgi HavuzuReferanslarİletişim
E-Bülten
e-posta ile guncel kalmak icin listemize katılın
http://www.facebook.com/bilenpatent http://twitter.com/bilenpatent
http://plus.google.com/104960155370687868011/posts http://www.linkedin.com/in/bilenpatent
  Adres : Hüdavendigar Mh. Bent Cd. No. 163/B Osmangazi - Bursa / Türkiye
Tel : +90 (224) 239 30 50 | Faks : +90 (224) 239 30 81 | E-Posta : bilgi@bilenpatent.com.tr
Bu sitede kullanılan tüm içerik Bilen Patent'e aittir. İzinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz.
Tüm hakları saklıdır © BilenPatent 2014
Adres : 29 Ekim Cad. Vizyon Park Plaza 5 Kat: 4 D:50 Yenibosna, Bahçelievler / İstanbul
Tel : +90 (212) 603 20 02 | Faks : +90 (212) 603 20 92 | E-Posta : bilgi@bilenpatent.com.tr