Kurumsal

Haberler

 
Marka değerleri Özyeğin'den sorulacak
Tarih : 03 Ocak 2013 , Perşembe

Çok sayıda dev şirkete sahip Hüsnü Özyeğin bu ay ilginç yatırımlarına bir yenisini daha ekledi.

 

Türkiye’deki markaların “anlık” değerleri, TL ve dolar olarak, ABD’li Forbes dergisinin 3 milyar dolarlık servetiyle “en zengin Türk” ilan ettiği Hüsnü Özyeğin’den sorulacak.

Enerjiden bankacılığa çok sayıda dev şirkete sahip Fiba Holding’in patronu olan Özyeğin bu ay ilginç yatırımlarına bir yenisi ekledi. Milliyet Gazetesi'nden Serkan Akman'ın haberine göre Fiba Grubu şirketleri ortaklığındaki ‘Özünde Girişim’, dünyada tek olduğu iddiasındaki bir şirketin kurucuları arasında yer aldı. Yeni şirketin adı ‘E Brand Value Marka Danışmanlık’...

Kurucuları ise Özyeğin Üniversitesi profesörlerinden Tolga Akçura, uzun yıllar ABD’de Wall Street’te bankacılık yapan eşi Ayşe Akçura, siber güvenlik alanında faaliyet gösteren işadamı Murat Lostar ile ‘Özünde Girişim’ şirketi. Ortakların iddialı hedefi, Türkiye’deki şirketlerin anlık değerlerini dolar veya TL bazında belirlemek. Bunun için ise özellikle sosyal medya kullanılacak.

Yol haritaları çizilecek

Ayşe Akçura yaklaşık 12 yıl, aralarında Goldman Sachs ve Citigroup’un da yer aldığı Wall Street finans şirketlerinde çalışmış bir isim. Eşi Tolga Akçura ise 2009 yılında ABD’deki Long Island Üniversitesi’nden Özyeğin Üniversitesi’ne transfer olan bir pazarlama profesörü.

Ayşe Akçura, “Böyle bir proje dünyada yok. Ancak parçalar halinde benzer girişimler var. Çok kompleks bir algoritma kullanan bir yazılım hazırladık” diyor. Zamanında TÜBİTAK’ın desteğiyle başlayan proje, ana hareket alanı olarak interneti kullanıyor.

Şirket, bir markanın, örneğin Facebook, Twitter veya internet forumlarında her bahsi geçtiğinde fark ediyor. Marka isminin olumlu ya da olumsuz kullanıldığını, adın hangi içerikte geçtiğini, markanın rakiplerle birlikte mi anıldığı gibi noktaları hesaba katıyor. Bu değerleri başka bilgilerle harmanlayıp analiz eden şirket, anlık marka değeri oluşturuyor.

Şirketler de marka değerlerini olumlu ya da olumsuz etkileyen durumların farkına varıp yol haritalarını çiziyor.

Türkiye ‘sanal’ laboratuar oluyor

Yeni şirketin finansçı ortağı Ayşe Akçura, “Yurtdışında şirketler marka değerini ölçmek için büyük yatırım yapıyor. Bizim şirketimiz bu bilgiyi anlık olarak sağlıyor. Çalışanlarımızın çoğu akademisyen. Türkiye, dünyada sosyal medyayı en çok kullanan 4. ülke. Bu nedenle özellikle uluslararası şirketler için büyük bir laboratuar görevi görecek” diyor.

Akçura’nın bu yorumunu destekleyen en önemli veri Türkiye’de 30 milyon Facebook ve 8 milyon Twitter kullanıcısı olması. Akçura, ölçümünü yaptıkları marka değerlerinin hisse senetleri gibi inip çıkacağını ancak değişik şirketlerin değerlerini karşılaştıracak borsa benzeri bir endeks yapmayacaklarını anlatıyor. Yeni şirketin Türkiye ile sınırlı kalmayıp, dünya genelinde markalara değer biçme hayali olduğunu da ekleyelim.

 

Ekoayrinti.com
 

 


 

Tüm Haberler
 
 
Bizi Tanıyın Neden Bilen Patent? Hakkımızda Yöneticilerimiz Müvekkil Yorumları Ekibimiz TV Programları Basında Biz Reklamlarımız Haberler Duyurular
Müşteri Hizmetleri Teklif iste Araştırma Teklif Formu Öneri / Şikayet Formu Sıkça Sorulan Sorular
Hizmetler Marka Patent Endüstriyel Tasarım Yurtdışında TescilHukukİzlemeGenel DanışmanlıkTelif HaklarıBarkod TesciliDevlet DestekleriÜcretsiz AraştırmaMüşteri Hizmetleri
Birlikte Çalışalım Çözüm Ortakları Çözüm Ortaklığı Formu İnsan Kaynakları Politikası İş Başvuru Formu Bilgi HavuzuReferanslarİletişim
E-Bülten
e-posta ile guncel kalmak icin listemize katılın
http://www.facebook.com/bilenpatent http://twitter.com/bilenpatent
http://plus.google.com/104960155370687868011/posts http://www.linkedin.com/in/bilenpatent
  Adres : Hüdavendigar Mh. Bent Cd. No. 163/B Osmangazi - Bursa / Türkiye
Tel : +90 (224) 239 30 50 | Faks : +90 (224) 239 30 81 | E-Posta : bilgi@bilenpatent.com.tr
Bu sitede kullanılan tüm içerik Bilen Patent'e aittir. İzinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz.
Tüm hakları saklıdır © BilenPatent 2014
Adres : 29 Ekim Cad. Vizyon Park Plaza 5 Kat: 4 D:50 Yenibosna, Bahçelievler / İstanbul
Tel : +90 (212) 603 20 02 | Faks : +90 (212) 603 20 92 | E-Posta : bilgi@bilenpatent.com.tr