Kurumsal

Haberler

 
AB'de bazı kök hücrelere patent alınmasının önü açıldı
Tarih : 19 Aralık 2014 , Cuma

Avrupa Adalet Divanı, gelişerek insan haline gelmesi mümkün olmayan bir organizmanın insan embriyosu olarak değerlendirilemeyeceğine ve patentinin alınabileceğine hükmetti. Böylece, Avrupa Birliği'nde bazı kök hücre araştırmaları için patent alınmasının önü açıldı.
 
Kök hücre araştırmaları halen emekleme aşamasında olsa da bu teknolojinin pek çok kronik hastalığın tedavisinde kullanılabileceği düşünülüyor. Ancak kök hücre araştırmalarına patent almanın üzerindeki sınırlamalar, bu araştırmaların ticari boyut kazanmasının önüne geçiyor.
 
Avrupa Adalet Divanı bundan üç yıl önce, insan embriyolarının kullanıldığı kök hücre araştırmalarına patent alınamayacağına hükmetmişti. ABD'li bir firma, İngiltere'de verilen, söz konusu yasağın insana ait yumurta hücrelerini de kapsadığı kararını Avrupa Adalet Divanı'na taşıdı.
 
Avrupa Adalet Divanı, partenogenetik olarak aktifleştirilmiş yumurta hücrelerinin belli bir dereceye kadar gelişim göstermesinin, bunların 'insan embriyosu' olarak değerlendirilmesi için yeterli olmadığına, dolayısıyla bu tür organizmaların kullanıldığı araştırmalar için patent alınabileceğine hükmetti.
 
Mahkeme, davacı firmanın kullandığı organizmaların ise bu sınıfa girip girmediği kararını İngiliz yargısına bıraktı.
 
Embryonik kök hücre araştırmaları, süreç içinde embriyoların tahrip olması sebebiyle etik açıdan tartışmalara yol açıyor.
 
kaynak : http://www.euractiv.com.tr/

Tüm Haberler
 
 
Bizi Tanıyın Neden Bilen Patent? Hakkımızda Yöneticilerimiz Müvekkil Yorumları Ekibimiz TV Programları Basında Biz Reklamlarımız Haberler Duyurular
Müşteri Hizmetleri Teklif iste Araştırma Teklif Formu Öneri / Şikayet Formu Sıkça Sorulan Sorular
Hizmetler Marka Patent Endüstriyel Tasarım Yurtdışında TescilHukukİzlemeGenel DanışmanlıkTelif HaklarıBarkod TesciliDevlet DestekleriÜcretsiz AraştırmaMüşteri Hizmetleri
Birlikte Çalışalım Çözüm Ortakları Çözüm Ortaklığı Formu İnsan Kaynakları Politikası İş Başvuru Formu Bilgi HavuzuReferanslarİletişim
E-Bülten
e-posta ile guncel kalmak icin listemize katılın
http://www.facebook.com/bilenpatent http://twitter.com/bilenpatent
http://plus.google.com/104960155370687868011/posts http://www.linkedin.com/in/bilenpatent
  Adres : Hüdavendigar Mh. Bent Cd. No. 163/B Osmangazi - Bursa / Türkiye
Tel : +90 (224) 239 30 50 | Faks : +90 (224) 239 30 81 | E-Posta : bilgi@bilenpatent.com.tr
Bu sitede kullanılan tüm içerik Bilen Patent'e aittir. İzinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz.
Tüm hakları saklıdır © BilenPatent 2014
Adres : 29 Ekim Cad. Vizyon Park Plaza 5 Kat: 4 D:50 Yenibosna, Bahçelievler / İstanbul
Tel : +90 (212) 603 20 02 | Faks : +90 (212) 603 20 92 | E-Posta : bilgi@bilenpatent.com.tr