Kurumsal

Haberler

 
Bursa, Türkiye'nin yazılım merkezi olacak
Tarih : 31 Aralık 2013 , Salı

Başta Bursa olmak üzere ülkemize yeni ufuklar sağlayacak Yazılım Vadisi'nde önemli bir dönüm noktası aşıldı.

 

Bursa'yı Türkiye'nin yazılım  merkezi haline getirerek Yazılım Vadisi, Uludağ  Üniversitesi  Teknoloji  Geliştirme Bölgesi bünyesinde 480 dönüme yakın bir alan üzerinde kuruluyor . Yaklaşık 1 milyon liralık proje Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı'na (BEBKA) sunuldu . Proje , Uludağ  Üniversitesi  proje  ofisi tarafından hazırlandı. 250 bin lirasını BTSO katkı olarak koydu. Milli yazılımın  geliştirilmesine  olanak sağlayacak projenin 12 ay içerisinde tamamlanması hedefleniyor .

Uludağ  Üniversitesi , BİSİAD, ULUTEK, Bursa Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü ve BTSO ortaklığında yürütülen Yazılım Vadisi Proje Tanıtım toplantısı , Bursa Valisi Münir Karaloğlu ve Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof . Dr. Kamil Dilek'in katılımı ile Crowne Plaza otelde  yapıldı . Kent ekonomisinin  büyüme  hızını artıracak Yazılım Vadisinde, yazılım  firmalarına kümelenme çalışmaları için destek  verilmesine yönelik hazırlanan projenin  ayrıntıları  kamuoyu ile paylaşıldı .

 

VALİ KARALOĞLU: STRATEJİK BİR KARAR VERİLDİ

Vali Münir Karaloğlu, Bursa olarak stratejik bir sektörün  yazılım kısmında var olma kararı alındığını hatırlattı. Karaloğlu, şöyle konuştu : "Bu sektörün kentte geliştirme  konusunda stratejik bir karar verildi . Bu tamamen doğru bir eylem. Bursa, bir sanayi kenti. Sanayinin  dönüşmesi lazım. Bursa sanayisi biraz daha ileri teknoloji , katma  değeri daha yüksek olan ürünler üreten bir sanayiye  dönüşmeli . Bunun yollarından birisi de bilişim yani yazılım  sektörüdür . İyi bir imkan doğdu. Yazılım noktasında Bursa, iyi bir noktaya gelir diye temenni ediyoruz."

 

" YAZILIM , MİLLİ GÜVENLİK MESELESİDİR"

Milli yazılımın savunma sanayi ve diğer sektörler için önemine işaret eden Vali Karaloğlu, "F-16 uçaklarını  biz ürettik. Zannettik ki uçaklarımız var. Ama halbuki uçaklar  bizi dost ve düşman tanıyor. Çünkü onların yazılımı  çok  farklı . Milli gemimizde de aynı sıkıntı var. Siz radar sistemini üretirsiniz. Ama orada dost ve düşman tanımlarını siz koymadıysanız, başka bir ülkenin  yazılımını  kullanırsanız . Yazılım milli güvenlik meselesidir. Onun için mutlaka milli yazılımımızı oluşturmamız lazım. Sadece  sanayide değil. Her sektörde milli yazılım  firmalarımız oluşması gerek. İş birliğine ihtiyacımız var." diye konuştu .

BİSİAD Başkanı Osman Akın, projeye 1,5 yıl önce başladıklarını belirtti. Yer olarak U ludağ  Üniversitesi  Teknoloji  Geliştirme Bölgesi'nin belirlendiğini  anlatan Akın, şu bilgileri verdi: "Burası 480 dönüme yakın bir alan . Bu alan  yazılım vadisi için doğru bir yer . Yazılım vadisi projesi kümelenme üzerine yapılacak . Birçok geliştirme bölgelerinde yüzde 50'nin üzerinde yazılım  firması var. Bunla ilgili BEBKA projesi hazırladık. Yaklaşık 1 milyon liralık bir proje BEBKA'ya sunuldu . Projenin yürütücüsü Uludağ Üniversitesi. Projeyi  üniversitemizin  proje  ofisi ile hazırladık. Bu projenin 250 bin lirasını BTSO katkı olarak koymaktadır. Projenin  toplam  süresi 12 ay ."

 

AKIN: BİLİŞİM  FİRMALARININ ENVANTERİ ÇIKARILIYOR

Akın, atılacak adımları şöyle sıraladı: "Öncelikle yazılım  firmalarımızın bu kümelenmesini cazip hale getirecek bir çalışma  başlattık . BEBKA'nın kapsama  alanındaki  bilişim  firmalarının envanteri çıkarılıyor. Önümüzdeki hafta bu firmaların 42 maddelik anket çalışmasını  yapacağız . F irmaların  detayları  araştırılacak . Bu sahip olduğumuz envanteri de web portalı üzerinde ortaya çıkartacağız . Firmaların  ürün ve çalışma  gücünü burada göreceğiz."

 

"NİTELİKLİ İŞ GÜCÜ İSTİHDAMI SAĞLAYACAK"

Projenin Bursa'ya katkısına değinen Akın, şöyle devam etti: "Nitelikli gücü istihdamı sağlayacağız. Bursa'da genelde  tekstil , makine  sanayisi var. Bunlar yoğun sanayiler . Yazılım sanayisi son derece çevreci bir sektör . Aynı zamanda yerli yazılım son derece önemli bir kavram. Türkiye'nin milyarca doları , yabancı yazılımlara gidiyor. Savunma sanayisi de önemli. Bu sektör stratejik. Bu yazılım vadisi ile savunma sanayi kümelenme çalışmasının alt kümesi de sağlanmış olacak. Bu proje ile firmalarımızın uluslararası rekabette de güçlerine güç katacaktır."

 

DİLEK: YAZILIM İLE İLGİLİ KÜTÜPHANE ALANLARI OLUŞTURACAĞIZ

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Rektörü Prof . Dr. Kamil Dilek ise ULUTEK'te 100'e yakın  Ar-Ge  şirketi bulunduğuna dikkat çekti . 700 Ar-Ge  personelinin burada istihdam edildiğine dikkat çeken Dilek, şunları kaydetti : "Doluluk oranı  yüzde 95. Böylece bu bölgede özellikle de yazılım ile ilgili kütüphane  alanları oluşturacağız. Toplantıların  yapılacağı  konferanslar  yapılacak . Yazılımla ilgili kütüphane olması şart. Bu Türkiye'de ilkler arasında girecektir. ULUTEK bölgesi, yazılım  şirketleri için cazibe merkezi olacağına inanıyorum. Projenin doğru olduğundan eminim."

 

Kaynak: www.haber7.com

 

Tüm Haberler
 
 
Bizi Tanıyın Neden Bilen Patent? Hakkımızda Yöneticilerimiz Müvekkil Yorumları Ekibimiz TV Programları Basında Biz Reklamlarımız Haberler Duyurular
Müşteri Hizmetleri Teklif iste Araştırma Teklif Formu Öneri / Şikayet Formu Sıkça Sorulan Sorular
Hizmetler Marka Patent Endüstriyel Tasarım Yurtdışında TescilHukukİzlemeGenel DanışmanlıkTelif HaklarıBarkod TesciliDevlet DestekleriÜcretsiz AraştırmaMüşteri Hizmetleri
Birlikte Çalışalım Çözüm Ortakları Çözüm Ortaklığı Formu İnsan Kaynakları Politikası İş Başvuru Formu Bilgi HavuzuReferanslarİletişim
E-Bülten
e-posta ile guncel kalmak icin listemize katılın
http://www.facebook.com/bilenpatent http://twitter.com/bilenpatent
http://plus.google.com/104960155370687868011/posts http://www.linkedin.com/in/bilenpatent
  Adres : Hüdavendigar Mh. Bent Cd. No. 163/B Osmangazi - Bursa / Türkiye
Tel : +90 (224) 239 30 50 | Faks : +90 (224) 239 30 81 | E-Posta : bilgi@bilenpatent.com.tr
Bu sitede kullanılan tüm içerik Bilen Patent'e aittir. İzinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz.
Tüm hakları saklıdır © BilenPatent 2014
Adres : 29 Ekim Cad. Vizyon Park Plaza 5 Kat: 4 D:50 Yenibosna, Bahçelievler / İstanbul
Tel : +90 (212) 603 20 02 | Faks : +90 (212) 603 20 92 | E-Posta : bilgi@bilenpatent.com.tr