Kurumsal

Haberler

 
Mobil iletişim patentleri yılan hikayesine döndü
Tarih : 28 Kasım 2013 , Perşembe

Akıllı telefon üreticileri rakiplerine satış yasağı koydurmak için mahkemelerde kıyasıya hukuk savaşı sürdürüyor. Şu ana kadar bu uğurda 20 milyar dolardan fazla para harcandı. 

Microsoft, Windows 8 üzerinde tam üç yıl çalıştı. İşletim sistemi piyasaya sürüleli beş gün olmuştu ki, ilk patent ihlal  yarısı geldi. SurfCast adlı bir şirket, Microsoft’un Live tile(Canlı kutucuk)teknolojisinin kendisinin 1990’larda aldığı bir patenti ihlal ettiğini öne sürüyordu. Aslında dev şirketin taşınabilir aygıtlardaki canlı kutucuklar konusunda sadece bir patenti var ve Windows 8 masaüstü bilgisayarlarla da çalışıyor. Sonunda, Microsoft’un SurfCast’a lisans ücreti ödeyip ödemeyeceğine mahkeme karar verecek. Bu da zamana ve paraya mal olacak. New York Times gazetesi, Stanford  Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya dayanarak mobil iletişim sektöründe son iki yılda patent savaşlarına harcanan paranın 20 milyar doları bulduğunu ve bu savaşın sonunun henüz görünmediğini yazdı. Yıllar önce açılan davaların bile birçoğu sürüyor. Davaların bu denli uzamasının sebebi sistemden kaynaklanıyor çünkü çoğu lisans, gülünç denecek kadar tuhaf formüle edilmiş. Mesela Apple Eylül 2012’de iPhone ile iPad’in ses jakına takılan aygıtın kulaklık mı, hoparlör mü olduğunu anlamasını sağlayan teknolojinin patentini aldı. iOS üreticisi bir ay geçmeden bu sefer de dörtgen şekilli, köşeleri yuvarlatılmış taşınabilir, ekranlı aygıtların patentini aldı. Fakat rakiplerin de elinde aynı derecede saçma patentler bulunuyor. Bu da mahkemelerin patent anlaşmazlıklarını hemen çözmesini önlüyor. Karşı davalar ise genellikle patentlerin geçerliliğine yönelik. Dahası, bu formüller genelde farklı yorumlanabiliyor. Patent analizcisi Florian Müller, “Patentler tutarsız bir biçimde yorumlanıyor. O yüzden kimi zaman ihlal var kimi zaman yok deniyor. Bazen de patent önce geçersiz ardından geçerli sayılıyor.” Müller, Almanya’daki çoğu prosedürü takip ediyor.

Patent savaşının nihai amacı rakip ürünün satışını engelleyip kârından pay almak. Bu konuda Apple tüm firmaların başını çekiyor. Buna rağmen Kaliforniyalı firma henüz hiçbir ürüne uzun süreli bir yasak getiremedi. Dahası, eski iPhone’ların ve iPad’lerin, Intel’in baseband yongalarındaki patentleri ihlal ettiği için tüm Avrupa’da internetten satışı yasak. Bu yasaklardan Motorola da geçen yaz payını aldı. Artık Almanya’da Atrix ya da Razr gibi Androidli Motorola modellerinin satışı yasak.

Samsung, HTC ya da Google gibi dev firmalar bugüne kadar böylesi yasaklardan korkmuyordu. Ancak devam eden  temyiz anlaşmaları durumu değiştirebilir. Bu aylarda bir ABD mahkemesi Samsung’un Galaxy serisiyle Apple’ın haklarını ihlal edip etmediğine karar verecek. İlk derece mahkemesinde Koreli firmanın bir milyar dolar ödemesi ve ürünlerine satış yasağı getirilmesi, diğer büyük çaplı ihtilaflarda ise pahalı uzlaşmalar göze çarpıyor. Oracle ile Google şu an Android’in çiğnediği Java patentleri için lisans ücretinde anlaşmaya varıyor. Kasım 2012’de ise Apple ile HTC gelecekte patentlerini birbirleriyle paylaşmak üzere anlaştılar. Microsoft, patent ihlalinde uzlaşma denince akla gelen ilk şirket. Şirket şu anda kendi Windows’lu telefonlarından kazandığının çok daha fazlasını Android’li telefonlardan lisans ücreti olarak alıyor.

Dikkat, trol çıkabilir

Lodsys ya da Intellectual Ventures gibi firmalar da akıllı telefon patentleriyle çok para kazanmayı hedefleyen firmalardan. Ne o? İsimlerini hiç mi duymadınız? Duymadıysanız hiçbir şey üretmedikleri içindir. Bu firmalardan herhangi bir ürün satın alamıyorsunuz. Onlar, küçük şirketlerden patent satın alıp bu patentlerle dava açıyor ve mahkemede para kazanıyor. Yaptıkları iş de çok kârlı. “Patent trolü” denilen bu firmaların 2011 kârı 29 milyar ABD doları. Bu trollerin açtıkları davalar ABD’deki tüm patent davalarının %40’ına denk düşüyor. Üretici firmaların açtıkları davalar ise azalıyor. ABD kongresinin yaptığı bir araştırma da bunu destekler nitelikte. Troller için bu işi kârlı kılan mobil iletişim alanında 250.000 civarı patent bulunması ve üreticilerin yeni ürünler geliştirirken bu patentlerin kaçını ihlal ettiklerini bilememesi. Çoğu firma bu yüzden dava boyunca uğraşmaktansa ilk mahkemede parayı ödemeyi yeğliyor. Bu yüzden de patent sisteminde reform ihtiyacı giderek büyüyor. Çözüm önerileri hem radikal hem de başarısız olma olasılığı yüksek. Aralarında yazılım patentleri tümüyle kaldırılsın diyenler de var, özellikle de üretici olmadığı halde elinde patent tutan firmaların patent geçerlilik süresi azaltılsın diyen de var. Bir çözüm bulunup da kanunlaşana kadar Microsoft büyük ihtimalle SurfCast’e tazminatı ödeyip kurtulmuş olacak. 

Popular Technology (powered by CHIP) Dergisi'den alınmıştır.

Tüm Haberler
 
 
Bizi Tanıyın Neden Bilen Patent? Hakkımızda Yöneticilerimiz Müvekkil Yorumları Ekibimiz TV Programları Basında Biz Reklamlarımız Haberler Duyurular
Müşteri Hizmetleri Teklif iste Araştırma Teklif Formu Öneri / Şikayet Formu Sıkça Sorulan Sorular
Hizmetler Marka Patent Endüstriyel Tasarım Yurtdışında TescilHukukİzlemeGenel DanışmanlıkTelif HaklarıBarkod TesciliDevlet DestekleriÜcretsiz AraştırmaMüşteri Hizmetleri
Birlikte Çalışalım Çözüm Ortakları Çözüm Ortaklığı Formu İnsan Kaynakları Politikası İş Başvuru Formu Bilgi HavuzuReferanslarİletişim
E-Bülten
e-posta ile guncel kalmak icin listemize katılın
http://www.facebook.com/bilenpatent http://twitter.com/bilenpatent
http://plus.google.com/104960155370687868011/posts http://www.linkedin.com/in/bilenpatent
  Adres : Hüdavendigar Mh. Bent Cd. No. 163/B Osmangazi - Bursa / Türkiye
Tel : +90 (224) 239 30 50 | Faks : +90 (224) 239 30 81 | E-Posta : bilgi@bilenpatent.com.tr
Bu sitede kullanılan tüm içerik Bilen Patent'e aittir. İzinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz.
Tüm hakları saklıdır © BilenPatent 2014
Adres : 29 Ekim Cad. Vizyon Park Plaza 5 Kat: 4 D:50 Yenibosna, Bahçelievler / İstanbul
Tel : +90 (212) 603 20 02 | Faks : +90 (212) 603 20 92 | E-Posta : bilgi@bilenpatent.com.tr