Kurumsal

Haberler

 
Yılda 50 bin yerli patent başvurusunun yapıldığı bir Türkiye hedefliyoruz
Tarih : 08 Temmuz 2013 , Pazartesi

2023 yılında 10 küresel marka oluşturma hedefinin bulunduğunu belirten TPE Başkam Asan, KOBİ'lerin desteklenmesi ve özel hizmetlerin geliştirilmesi gerektiğini söyledi Türk Patent Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, "2023 yılı için, yılda 50 bin yerli patent başvurusunun yapıldığı bir Türkiye hedefini ortaya koyuyoruz" dedi. Asan, Türk Patent Enstitüsü olarak, sınai mülkiyetin potansiyel kullanıcıları veyararlanıcılan olan KOBİ'lere ulaşmayı ve onlara sınai mülkiyet bilgisini ulaştırmayı temel sorumluluk alanı olarak gördüklerini söyledi. Habip Asan, gündelik hayatta karşılaşılan basit problemlerden, dünyanın karşı karşıya olduğu küresel sorunlara kadar çok geniş bir yelpazede, en etkili çözüm yöntemi olarak hep inovasyondan bahsedildiğine dikkati çekti.

 

KÖTÜ SÜRPRİZLER

 

İnövasyonun olmazsa olmaz unsurlarından birinin sınai mülkiyet haklan olduğunu belirten Asan, "İşe sınai mülkiyet haklarından elde edilen bilgi girdisi olmadan başladığınızda, var olan bir ürünü yeniden bulmak gibi kötü sürprizlerle karşılaşabiliyorsunuz. Bu kötü sürprizlerin Avrupa'ya maliyeti yılda yaklaşık 60 milyar Euro'yu buluyor" diye konuştu.

 

ARAŞTIRMA ŞARTI OLMALI

 

Son dönemde ülke olarak Ar-Ge'ye ve inovasyona ciddi kaynaklar ayrıldığını ve büyük yatırımlar yapıldığını ifade eden Asan, bu yatırımların verimliliğinin kontrolü ve denetimi açısından da sınai mülkiyet haklarının son derece önemli olduğunu belirtti. TPE Başkanı Asan, bu nedenle, kamu kaynaklan tarafından finanse edilen yenilikçi projelere, özellikle teknolojik yenilikler söz konusu olduğunda patent araştırması şartı getirilmesi gerektiğine inandıklannı vurguladı.

 

ÖZEL HİZMETLER GELİŞTİRİLMELİ

 

Patent, marka, tasarım, coğrafi işaret ve entegre devre topoğrafyalanndan oluşan sınai mülkiyet haklarının Türkiye'nin 2023 yılı için belirlediği hedeflere ulaşmada kritik öneme sahip olduğuna dikkat çeken Asan, şunları kaydetti: "Türk Patent Enstitüsü olarak 2023 yılı için, yılda 50 bin yerli patent başvurusunun yapıldığı bir Türkiye hedefini ortaya koyuyoruz. Aynı şekilde 10 küresel marka oluşturma hedefi de ülkemizin 2023 yılı hedefleri arasında yer alıyor. 2023 yılı hedeflerine ulaşmada en önemli itici güç olacak olan KOBİ'lerimize tüm kurumlarımızın uzmanlık alanı doğrultusunda gerekli desteği sağlaması ve özel hizmetler geliştirmesi zaruridir."

 

AR-GE'DE PROBLEM VAR

 

İhracat rakamımda çok ciddi Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkan Yardımcısı Meti Türkiye ekonomisinin 10 yıldır büyüdüğünü, yatırımlarının arttığını ifade ederek, "Ekonomik anlamda çok ivme kazanıyoruz ama Ar-Ge ve inovasyon konusunda problemlerimiz var. Bu problem, kültürümüzden, iş yapma, yaşam biçimimizden kaynaklanıyor. Ülke olarak benzeşen, değerleri ödüllendiren bir toplumuz. Üniversite mezunlannın birbirine benzediği, işletmelerin 'o yapıyor bende yapayım' dediği durumlar söz konusu. Dünya artık bilgi çağını yaşıyor. Bilgi toplumunda, bilgi çağında benzeşenler değil farklılaşanlar önemli. İşletmenin de, bireyin de, üniversiteden mezun olan öğrencinin de farklılaşanı makbul" dedi.

 

http://www.gazetea24.com

 

Tüm Haberler
 
 
Bizi Tanıyın Neden Bilen Patent? Hakkımızda Yöneticilerimiz Müvekkil Yorumları Ekibimiz TV Programları Basında Biz Reklamlarımız Haberler Duyurular
Müşteri Hizmetleri Teklif iste Araştırma Teklif Formu Öneri / Şikayet Formu Sıkça Sorulan Sorular
Hizmetler Marka Patent Endüstriyel Tasarım Yurtdışında TescilHukukİzlemeGenel DanışmanlıkTelif HaklarıBarkod TesciliDevlet DestekleriÜcretsiz AraştırmaMüşteri Hizmetleri
Birlikte Çalışalım Çözüm Ortakları Çözüm Ortaklığı Formu İnsan Kaynakları Politikası İş Başvuru Formu Bilgi HavuzuReferanslarİletişim
E-Bülten
e-posta ile guncel kalmak icin listemize katılın
http://www.facebook.com/bilenpatent http://twitter.com/bilenpatent
http://plus.google.com/104960155370687868011/posts http://www.linkedin.com/in/bilenpatent
  Adres : Hüdavendigar Mh. Bent Cd. No. 163/B Osmangazi - Bursa / Türkiye
Tel : +90 (224) 239 30 50 | Faks : +90 (224) 239 30 81 | E-Posta : bilgi@bilenpatent.com.tr
Bu sitede kullanılan tüm içerik Bilen Patent'e aittir. İzinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz.
Tüm hakları saklıdır © BilenPatent 2014
Adres : 29 Ekim Cad. Vizyon Park Plaza 5 Kat: 4 D:50 Yenibosna, Bahçelievler / İstanbul
Tel : +90 (212) 603 20 02 | Faks : +90 (212) 603 20 92 | E-Posta : bilgi@bilenpatent.com.tr