Kurumsal

Haberler

 
Güney Kore'de Üç Kadın Buluşçumuza Ödül
Tarih : 23 Mayıs 2013 , Perşembe

Güney Kore’nin Seul kentinde 1–4 Mayıs 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilen 6. Kore Uluslararası Kadın Buluşçular Fuarında, Türk Patent Enstitüsü’nün tanıttığı 3 kadın buluşçumuz ve buluşları ödül kazandı.

Ayşem Feyza ÖZBİR’in “Otomatik olarak müzik nota sayfası değiştiren elektronik ekran sistemi” buluşu, 6. Kore Uluslararası Kadın Buluşçular Fuarının en değerli ikinci ödülü olan "2013 KIWIE (Kore Uluslararası Kadın Buluşçular Sergi) Ödülünü" aldı.

Dürdane DANACI’nın “Dikiş makinesiyle resim/endüstriyel tabela yapma yöntemi” buluşu kendi dalında Altın, Kamile Nazan TURHAN’ın “Sıkılabilen poşet çay” buluşu ise Bronz Madalya ile ödüllendirildi.

Fuarın ikinci günü Türk Patent Enstitüsü standını ziyaret eden Türkiye’nin Kore Büyükelçisi Mustafa Naci SARIBAŞ da buluşçularımıza destek vererek, başarılarından dolayı kutladı.

Kadın buluşçuların buluşlarının tanıtılması, bilgi ve tecrübelerin paylaşılması, uygun iş fırsatlarının yaratılması, ekonomik faaliyetlerin fikri mülkiyet hakları ile güvence altına alınarak geliştirilmesi ve kadın buluşçuların desteklerle teşvik edilmesi amacıyla, Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO) desteği ile düzenlenen fuara, 30 ülkeden yaklaşık 500 kadın buluşçu katılım sağladı.

Türk Patent Enstitüsünün fuarda tanıttığı kadın buluşçularımız ve buluşları şöyle:

Ayşem Feyza ÖZBİR’in “Otomatik olarak müzik nota sayfası değiştiren elektronik ekran sistemi” Buluşu:
Müzikle uğraşan, özellikle bir müzik aleti çalan tüm sanatçıların, gerek bireysel ve toplu olarak verdikleri konserler sırasında gerekse verecekleri konser için yaptıkları hazırlık çalışmalarında, icra edilen müzik eseri nota sayfalarının gerekli yerlerde değiştirilmesi işlemi daima sorun olmuştur. Çünkü icracı çaldığı müzik aleti sebebiyle her iki elini birden kullandığından, nota sayfalarının elle icracı tarafından kolayca değiştirilmesine fırsat yoktur. Bu çalışma, icracının, ayak, diz, dirsek, vs gibi icra sırasında kullanmadığı herhangi bir uzvunu kullanarak etkilediği kablolu (ya da kablosuz) kumanda ünitesiyle, bir ekranda görüntülenmiş nota sayfalarının, ileri ya da geriye doğru değiştirilmesini gerçekleştiren ve müzik icracılarına büyük bir rahatlık sağlayan, ekran, elektronik ünite ve taşıyıcı özel nota sehpasından oluşan bir sistemdir.

Kamile Nazan TURHAN’ın “Sıkılabilen poşet çay” Buluşu:
Süzen poşet çaylar, çay suyuna konulduğunda poşet içirişine çay suyunu almakta ve bunun sonucu olarak çay suyunun kaybına sebep olmaktadır. Çay poşeti kullandıktan sonra bardak içerisinden çıkarıldığında etrafa çay suları damlamaktadır. Tüketici bu sorunu gidermek için çay poşetini kaşık yardımıyla sıkmaya çalışmakta ya da damlamasını engellemek için çeşitli yollar aramaktadır. Kaşık yardımıyla sıkarken ellerin yanması, bu yöntemin hijyenik olmaması gibi sorunlarla karşılaşılmaktadır. Sıkılabilen poşet çay sayesinde, süzen poşet çayların kullanıldıktan sonra içerisine aldığı çay suyunu basit bir mekanizma ile bırakması sağlanmaktadır. Buluş, gövde üzerinde bulunan deliklerden geçen sıkıştırma ipleri ile poşet çayın sıkılması prensibine dayanır. Bu tasarımla ürüne kullanım kolaylığı getirilmekte, hijyen sağlanmakta ve çay suyu kaybı önlenmektedir.

Dürdane DANACI’nın “Dikiş makinesiyle resim/endüstriyel tabela yapma yöntemi” Buluşu:
Bu buluşla önerilen yöntem, dekoratif amaçlı tabloların üretiminde ressamın fırçasının yerine makine iğnesinin, kullanılan boyaların yerine renkli ipliklerin ve tuvalin yerine de kumaşın ikame edilmesinden ibarettir ve klasik resim yapma yöntemleriyle üretilen resimlerde fiziksel ve çevresel etkiler sonucunda zamanla meydana gelen bozulmaların önlenmesini sağlamaktadır.

 

Kaynak : http://www.tpe.gov.tr

 

Tüm Haberler
 
 
Bizi Tanıyın Neden Bilen Patent? Hakkımızda Yöneticilerimiz Müvekkil Yorumları Ekibimiz TV Programları Basında Biz Reklamlarımız Haberler Duyurular
Müşteri Hizmetleri Teklif iste Araştırma Teklif Formu Öneri / Şikayet Formu Sıkça Sorulan Sorular
Hizmetler Marka Patent Endüstriyel Tasarım Yurtdışında TescilHukukİzlemeGenel DanışmanlıkTelif HaklarıBarkod TesciliDevlet DestekleriÜcretsiz AraştırmaMüşteri Hizmetleri
Birlikte Çalışalım Çözüm Ortakları Çözüm Ortaklığı Formu İnsan Kaynakları Politikası İş Başvuru Formu Bilgi HavuzuReferanslarİletişim
E-Bülten
e-posta ile guncel kalmak icin listemize katılın
http://www.facebook.com/bilenpatent http://twitter.com/bilenpatent
http://plus.google.com/104960155370687868011/posts http://www.linkedin.com/in/bilenpatent
  Adres : Hüdavendigar Mh. Bent Cd. No. 163/B Osmangazi - Bursa / Türkiye
Tel : +90 (224) 239 30 50 | Faks : +90 (224) 239 30 81 | E-Posta : bilgi@bilenpatent.com.tr
Bu sitede kullanılan tüm içerik Bilen Patent'e aittir. İzinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz.
Tüm hakları saklıdır © BilenPatent 2014
Adres : 29 Ekim Cad. Vizyon Park Plaza 5 Kat: 4 D:50 Yenibosna, Bahçelievler / İstanbul
Tel : +90 (212) 603 20 02 | Faks : +90 (212) 603 20 92 | E-Posta : bilgi@bilenpatent.com.tr