Kurumsal

Haberler

 
Apple Firmasına Ipad Mini Darbesi
Tarih : 05 Nisan 2013 , Cuma

Apple firmasına, ‘iPad Mini’ ürününü başvuru onayının ABD Patent ve Marka Ofisi tarafından  ‘az tanımsal’ olmasından dolayı reddetmesine yapacağı itiraz için Temmuz ayına kadar zaman tanındı.

 

Şirket, marka başvurusunu Kasım 2012’de, yani iPad Mini ürününü piyasa sürdüğü tarihte yaptı. Firma, ürünün ismini “tablet bilgisayarı oluşturan, elle taşınır, dijital, elektronik aygıt” ve “elektronik kitap ile periyodik okuyucu” olarak tescil ettirmek istedi.

 

Fakat ABD Patent ve Marka Ofisi Ocak ayında, ‘iPad Mini’ ürününün tescil edilip edilmeyeceğiyle ilgili bir patent başvurusu tebliğ etti.

 

Patent başvurusunda, ABD Patent ve Marka Ofisi denetçisinin, ‘iPad Mini’ ürününün ‘ az tanımsal’ olmasından dolayı ABD Marka Kanunu’nun 2. Maddesinin (e) bendinin (1) alt bendi gereğince reddedileceği ifadesi yer aldı.

 

Marka denetçisi, ürünün ismini oluşturan ‘i’, ‘Pad’ ve ‘Mini’ sözcüklerinin Apple’ın tescil ettirmek istediği sınıflarda tanımlayıcı olduğunu ileri sürdü.

 

“Parçalar hem ayrıyken hem bir bütün halindeyken başvuru yapan firmanın mallarını tanımlıyor ve internet erişimine sahip bir tablet bilgisayarı oluşturan küçük, elde taşınabilir aygıta istinaden benzersiz, tutarsız ya da tanımsal olmayan bir ifade oluşturmuyor. Bu sebeple marka, ürünün özellikleri ve ayırt edici vasıfları açısından ‘az tanımsal’ olduğu için Marka Kanunun 2. Maddesinin (e) bendinin (1) alt bendi gereğince tescil reddedilmiştir.”

 

Apple’ın patent başvurusuna itiraz için Temmuz aynına kadar süresi bulunmakta.

 

Firma, Amerika’da ‘App Store’ marka talebinde bulunduğu için Amazon ve Microsoft firmalarından şikâyetler aldı. Şikayetçi firmalar tarafından ‘App Store’ ifadesinin bilgisayar uygulamaları satan online mağazaları tanımladığı öne sürüldü.

 

Firma aynı zamanda iPad ve iPhone markalarının haklarını korumak için Çin, Brezilya ve Meksika gibi ülkelerle mücadele etmek zorunda.

 

Ayrıca Meksika Yüksek Mahkemesi kısa bir süre önce, ‘iFone’ isimli bir marka daha önceden başvuru yapmış olduğundan, Apple firmasının ‘iPhone’ markasını telekomünikasyon alanında Meksika ülkesinde tescil ettiremeyeceği hükmünü verdi.

 

Haber: http://www.ipprotheinternet.com/ipprotheinternetnews
 

Tüm Haberler
 
 
Bizi Tanıyın Neden Bilen Patent? Hakkımızda Yöneticilerimiz Müvekkil Yorumları Ekibimiz TV Programları Basında Biz Reklamlarımız Haberler Duyurular
Müşteri Hizmetleri Teklif iste Araştırma Teklif Formu Öneri / Şikayet Formu Sıkça Sorulan Sorular
Hizmetler Marka Patent Endüstriyel Tasarım Yurtdışında TescilHukukİzlemeGenel DanışmanlıkTelif HaklarıBarkod TesciliDevlet DestekleriÜcretsiz AraştırmaMüşteri Hizmetleri
Birlikte Çalışalım Çözüm Ortakları Çözüm Ortaklığı Formu İnsan Kaynakları Politikası İş Başvuru Formu Bilgi HavuzuReferanslarİletişim
E-Bülten
e-posta ile guncel kalmak icin listemize katılın
http://www.facebook.com/bilenpatent http://twitter.com/bilenpatent
http://plus.google.com/104960155370687868011/posts http://www.linkedin.com/in/bilenpatent
  Adres : Hüdavendigar Mh. Bent Cd. No. 163/B Osmangazi - Bursa / Türkiye
Tel : +90 (224) 239 30 50 | Faks : +90 (224) 239 30 81 | E-Posta : bilgi@bilenpatent.com.tr
Bu sitede kullanılan tüm içerik Bilen Patent'e aittir. İzinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz.
Tüm hakları saklıdır © BilenPatent 2014
Adres : 29 Ekim Cad. Vizyon Park Plaza 5 Kat: 4 D:50 Yenibosna, Bahçelievler / İstanbul
Tel : +90 (212) 603 20 02 | Faks : +90 (212) 603 20 92 | E-Posta : bilgi@bilenpatent.com.tr