Kurumsal

Haberler

 
Malatyalı Girişimcinin Sulama Sistemine Uluslararası Patent
Tarih : 04 Şubat 2013 , Pazartesi

Kentte faaliyet gösteren bir firmanın, tarımsal sulamada en az yüzde 60 enerji tasarrufu sağlaması öngörülen "Karadan Bağlantılı Uzayabilen Pompa Grubu Sistemi", uluslararası patent aldı.


Tuba Karahan - Malatya'da faaliyet gösteren bir firmanın, tarımsal sulamada en az yüzde 60 enerji tasarrufu sağlaması öngörülen "Karadan Bağlantılı Uzayabilen Pompa Grubu Sistemi", uluslararası patent aldı. Sondajlara son vermesi hedeflenen sistemin Türkiye'de yaygınlaşması halinde, yıllık 15 bin megawatt enerji tasarrufu sağlaması öngörülüyor.
 
Firmanın yönetim kurulu başkanı Mustafa Çekirdek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 30 yılı aşkın süredir sulama sektörünün içinde olduklarını belirtti.
 
Üreticiler tarafından kendilerine ulaştırılan problemlere çözüm bulabilmek için Ar-Ge ağırlıklı çalıştıklarını anlatan Çekirdek, ihtiyaçlar ve sorunlar üzerine KOSGEB ve TÜBİTAK destekli "Karadan Bağlantılı Uzayabilen Pompa Grubu Projesi"ni uygulamaya koyduklarını söyledi.
 
Türkiye'de irili ufaklı bin 500 gölet bulunduğunu, insanların da sondajlarla buralardan tarımsal amaçlı su aldıklarını kaydeden Çekirdek, ancak mevsimsel değişiklikten dolayı göletlerdeki suyun çekildiğini, bu nedenle de pompalardan su alma sorununun yaşandığını belirtti.
 
Özellikle üreticiler için bunun önemli bir sorun olduğuna işaret eden Çekirdek, bunu gidermek için prototip bir duba üstünde dalgıç sistemiyle pompa geliştirdiklerini ve su ne kadar ileriye giderse gitsin kaynağından suyu alacak bir sistem ortaya çıkardıklarını aktardı.
 
Mevcut sondaj sistemlerinde hem suyu kaybetme riskinin yüksek olduğunu hem de ciddi bir enerji tüketildiğini vurgulayan Çekirdek, sistemleri sayesinde hiç su kaybı yaşanmadığını ve 25 kilowatt enerji harcanan bir sondajın enerji miktarını sistem sayesinde 5 kilowata indirdiklerini dile getirdi.
 
Modüler sistemin kurulduğu su kaynağında su azaldıkça pompanın ileriye doğru götürülebildiğini kaydeden Çekirdek, "Bu sistemin Türkiye'de olmadığını biliyorduk. O yüzden ilk etapta Türkiye'den patent alacaktık ama danışman firmamız bunun dünyada da uygulanmayan bir yöntem olduğunu belirterek, uluslararası patente başvurulmasını önerdi. İsviçre'de askıya çıkan sistemimiz uluslararası patent aldı. Dünyada benzer uygulamalar olmasına karşın bizim sistemimiz daha iyi bulununca uluslararası patent verildi" diye konuştu.
 
Sistemin en az yüzde 60 enerji tasarrufu sağlayacağını vurgulayan Çekirdek, sistemin, Malatya'nın da içinde bulunduğu bölgede küçümsenemeyecek ölçüde, tahmini yıllık 15 bin megawatt enerji tasarrufu sağlamasını öngördüklerini vurguladı.
 

Yayıncı: Ahmet Ekici
 
Kaynak: AA

 

Tüm Haberler
 
 
Bizi Tanıyın Neden Bilen Patent? Hakkımızda Yöneticilerimiz Müvekkil Yorumları Ekibimiz TV Programları Basında Biz Reklamlarımız Haberler Duyurular
Müşteri Hizmetleri Teklif iste Araştırma Teklif Formu Öneri / Şikayet Formu Sıkça Sorulan Sorular
Hizmetler Marka Patent Endüstriyel Tasarım Yurtdışında TescilHukukİzlemeGenel DanışmanlıkTelif HaklarıBarkod TesciliDevlet DestekleriÜcretsiz AraştırmaMüşteri Hizmetleri
Birlikte Çalışalım Çözüm Ortakları Çözüm Ortaklığı Formu İnsan Kaynakları Politikası İş Başvuru Formu Bilgi HavuzuReferanslarİletişim
E-Bülten
e-posta ile guncel kalmak icin listemize katılın
http://www.facebook.com/bilenpatent http://twitter.com/bilenpatent
http://plus.google.com/104960155370687868011/posts http://www.linkedin.com/in/bilenpatent
  Adres : Hüdavendigar Mh. Bent Cd. No. 163/B Osmangazi - Bursa / Türkiye
Tel : +90 (224) 239 30 50 | Faks : +90 (224) 239 30 81 | E-Posta : bilgi@bilenpatent.com.tr
Bu sitede kullanılan tüm içerik Bilen Patent'e aittir. İzinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz.
Tüm hakları saklıdır © BilenPatent 2014
Adres : 29 Ekim Cad. Vizyon Park Plaza 5 Kat: 4 D:50 Yenibosna, Bahçelievler / İstanbul
Tel : +90 (212) 603 20 02 | Faks : +90 (212) 603 20 92 | E-Posta : bilgi@bilenpatent.com.tr